Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28 Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29 Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 30 Textilhistoriska gruppen i Nyköping - Brev till medlemmarna
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43

Brev till medlemmarna

Under åren från bildandet av Textilhistoriska gruppen i Nyköping år 2006 till och med 2019 har föreningens syfte varit att belysa Nyköpings omfattande textilindustri under 500 år och dess stora påverkan på stadens arkitektur och människorna. Inte minst påverkades också miljön runt fabrikerna, både när det gällde arbetsmiljön och mängden föroreningar. Detta ledde oss i föreningen till att starta projektet Textil och miljö 2015 för att, med ökade omvärldskunskaper, påverka Nyköpings invånare och beslutsfattare till ett klokare beteende vid klädköp och återanvändning/återvinning. Mitt uppe i detta arbete slocknade möjligheten att gå vidare p.g.a. pandemin. Efter 10 mars var det inte möjligt med konkreta sociala kontakter längre, en förutsättning för föreningens fortsatta existens.

Föreningen har under årens lopp haft utåtriktad verksamhet som mött stor uppskattning genom våra utställningar, föreläsningar och andra evenemang som vi inbjudits till, samt som en av initiativtagarna till Kulturarvsmuseet Slottsvakten, som sedan blev Stadsvakten. Vi har fått ekonomiskt stöd för olika projekt från olika intressenter, inte minst från vår förenings trogna medlemmar. Stort avtryck har också våra egenproducerade böcker gjort.
Allt detta är vi i nuvarande styrelse mycket stolta över. Men under 2020 har vi dryftat frågan hur vi ska se på framtiden. Vi i styrelsen är delvis till åren komna liksom många av våra medlemmar. Och vår övertygelse är att, om verksamheten inte ska somna in helt (vilket ingen av oss önskar), måste vi tänka förändring. Vi har under hösten utrett olika vägar ut ur situationen. Ett drastiskt alternativ är nedläggning, det vill ingen av oss!
Efter flera möten med vår systerförening SSIF, Södra Sörmlands industrihistoriska förening, har vi nu kommit fram till att vår förening bör bli en del av SSIF, då vi har mycket gemensamt. Tillsammans skulle vi bli mycket starkare i Nyköping, och tillsammans kan vi lyfta fram många industrihistoriska projekt till fromma för gamla och nya Nyköpingsbor. Genom Stadsvakten, där vi även i fortsättningen avser att visa upp vår omtyckta utställning, kan vi gemensamt bedriva utåtriktad verksamhet både i museet och runt om i samhället. Vi tror också att vi kan få många nya medlemmar tack vare bredden i nya intresseområden. Vi vill gärna fortsätta engagemanget i Textil- och Miljöfrågor. Detta blir också möjligt i ett samgående med SSIF, då miljöfrågor kommer att påverka både industrier och människor.

Många problem återstår. För att genomföra ett samgående måste Textilhistoriska gruppen läggas ner i sin nuvarande form. Processen förutsätter att Textilhistoriska gruppens och SSIF´s medlemmar vid ett årsmöte godkänner det framlagda förslaget, som därefter ska fastställas vid en extra stämma/årsmöte vid ett senare tillfälle. Ett förslag till samgående med SSIF kommer vi att utforma under våren.

 

Medlemsaktiviteter under 2021

Ett medlemsmöte planeras till i mitten av mars.
Årsmöte för 2021 utlyses härmed till 15 april ( Ändrat till 15 maj) då alla medlemmar ger sitt samtycke eller ej till Styrelsens förslag..
Om dessa inte kan genomföras konkret p.g.a. covid 19 hoppas vi kunna hitta andra lösningar för att komma vidare. Vi avser att återkomma med fler detaljer, angående tidsplan, möten och ekonomin.

Sedan tidigare var några aktiviteter inplanerade. Exempelvis en vandring vid Perioden och Fors under sakkunnig ledning, samt sedvanlig Harg-vandring skulle kunna genomföras. Någon ”prova på tekniker” utomhusaktivitet är också tänkbar beroende på hur pandemin och vaccinationerna utvecklas. Fram till SSIF´s andra årsmöte i början av år 2022, då samgåendet (stadgeenligt) tidigast kan äga rum, kommer Textilhistoriska gruppen att leva vidare. Vi vädjar därför till våra medlemmar att fortsätta att stödja oss med medlemsavgifter och glada tillrop! Det stärker oss i vår tro på föreningens fortsatta existens tillsammans med SSIF.
Följ oss gärna på vår hemsida
www.textilhistoriskagruppen.se för info.

Medlemsavgift 100 kr/person, bg 5897-6622. Alt. Swish 1233600756

Om du har frågor eller synpunkter kontakta Birgit, tel 073-5932566 eller
mail: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Nyköping den 18 januari 2021
Birgit Eriksson, ordförande i Textilhistoriska gruppen i Nyköping

Aktuellt

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1027 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1301 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1654 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1457 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1461 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1548 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1551 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 1674 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 150 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 150 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 150 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 150 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/modules/mod_dn/helper.php on line 150 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /storage/content/45/150345/textilhistoriskagruppen.se/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43
Ändrad tid för årsmötet
Läs mer...Brev till medlemmarna
Läs mer...Resurs - inte avfall
Läs mer...Nyköpings textila industrihistoria
Läs mer...Varför bli medlem i Textilhistoriska gruppen?
Läs mer...