Julcafé 26 november

Till dig som är medlem i Textilhistoriska gruppen!

För ett tag sedan skickade jag ut inbjudan till sedvanligt Julcafé den 26 november kl 15 i Stadsvakten, och nu vill jag påminna om detta tillfälle att träffa oss i styrelsen och få reda på ett och annat som har hänt och som kommer att hända framöver. Vi bjuder på ”fika” med dopp. Ta gärna med släkt och vänner så kan vi upprepa förra årets jättetrevliga eftermiddag, det är vi alla som gör dagen!

Som alla väl förstår så kan varken vår förening eller andra leva och vara aktiva utan alla våra medlemmar. Vi är därför väldigt angelägna om ditt medlemskap och gärna intresserade vänners. Vi behöver fler som jobbar med oss om textilens framtid och för att påverka köpaspekter på textil i vårt projekt Textil och Miljö.

Medlemsavgiften är 100 kr, på konto 5897-6622, Swish 123 360 07 56.


Anmäl till mig om du vill ha inbetalningsblankett.

Välkommen!

Birgit Eriksson

Ordförande i Textilhistoriska gruppen i Nyköping

Aktuellt

Julcafé 26 november
Läs mer...Medlemsträffar
Läs mer...Resurs - inte avfall
Läs mer...Textil- och Miljöutställningen
Läs mer...Nyköpings textila industrihistoria
Läs mer...